Ердоган се опита да скъса окървавената риза на Осман в отношенията с MBS, но дали успя?!
Анализ за novini.bg на проф. Владимир Чуков, прочут арабист, академични учител и академик в региона на политиката на Близкия Изток и исляма.
Турският президент Реджеп Ердоган Реджеп Тайип Ердоган - турски политик и министър председател. Роден на 26 февруари 1954 година в Истанбул. Завършва направи историческо посещаване в Саудитска Арабия. То е осъществено пет години след последното, след което внезапно се утежниха двустранните връзки. В турската преса приказват с възторг за „ нова епоха “, чертаят блестящи хоризонти в двустранната търговия и се надяват саудитският пазар още веднъж да се отвори. Местни анализатори вършат задълбочени разбори дали въпреки всичко Ердоган съумя да скъса „ ризата на Осман “, с цел да стартира отначало с принца престолонаследник Мохамед бин Салман /MBS/. Те вършат алюзия с убийството на третия правоверен халиф Осман бин Афан /644-656/, осъществено от заговорници. В историята на исляма напомнянето за „ окървавена риза на Осман ” постоянно е подсказвала за осъществено закононарушение, което не се не помни. Саудитски специалисти вършат паралел с убийството на саудитския опозиционер Джамал Хашоги през 2018 година в консулството на кралството в Истанбул. Тогава Турция и персонално Ердоган се трансформира в най-активния обвинител на MBS като наредител на убийството. Ердоган отнесе въпроса до Организация на обединените нации, само че при започване на 2022 година бързо го приключи и го подава пред саудитски съд. С това „ ризата на Хашоги “, съгласно Ердоган беше скъсана и зарита, само че дали в действителност принцът престолонаследник одобри това желание.
Местни специалисти показват подозрение, анализирайки двудневната аудиенция на турския президент в саудитското кралство. Сякаш програмата и срещите с обособените публични лица потвърждават изказванията в саудитските обществени медии, че на процедура Ердоган пристигна „ надвит “, „ потиснат “, бленуващ за „ паричните потоци от нефтената страна “ и „ прекратяването на протеста на Саудитска Арабия на турските артикули “. Зад сходен акт специалистите прозряха огромното тестване пред Ердоган, каквито са президентските избори през 2023 година и които на този стадий обединената съпротива има действителни шансове да победи. Това е допустимо на фона на инфлация над 60% за последните 10 месеца на годишна база.
Аспирациите на турския президент да затопли връзките с MBS продължиха към една година.
Задкулисните контакти дадоха резултат, само че мястото и изискванията на бъдещата среща бяха избрани напълно от принца престолонаследник. По този метод последният, по обществен метод, съобщи, че Ердоган не съумя да го смъкна след абсурда с убийството на Хашоги, който турският водач години наред се опитваше да раздуха. Видно е, че през 2022 година Ердоган го е боязън повече от президентските избори на идната година, в сравнение с от унижението да пристигна в Джеда и да признае провалянето си пред мощния човек в Рияд.
Посещението на Ердоган в Саудитска Арабия има няколко измерения. На първо място, то се пояснява като
финален погром на Мюсюлманските братя, които поощрени от турския водач се пробваха да монополизират импулса на „ арабската пролет “,
с цел да смъкват и качват държавни управления в района. Нещо повече, през днешния ден се стигна и досега, в които Турция забрани влизането на водачи на Хамас на турска територия под давлението на Израел, с който също влезе в режим на стопляне. Игнорирането на мощния пропалестински /антиизраелски/ дискурс, както и медийното маргинализиране на палестинския въпрос /особено по време на месец Рамадан/ е показателно за новото отношение към ислямистката партия.
На второ място, извънредно симптоматично беше посрещането на Ердоган на летището в Джеда. Първият, с който /беше заставен да/ се здрависа, бе губернаторът на Мека, емир Халид ал Фейсал. Последният беше формалното лице, което през 2018 година беше несъмнено от MBS да стане негов персонален делегат до Ердоган. Тогава саудитският мощен човек искаше /извънсъдебно/ да се разбере с Ердоган за убийството на Хашоги. Идеята беше същата година ал Фейсал да пътува до Турция, с цел да приключат със абсурда, преди той да поеме по правосъден път. Тогава Ердоган изрично отхвърли да се срещне с него и избра да раздуха случая в международните медии. Вероятно турският президент искаше да дискредитира MBS пред Белия дом, за да бъде свален. Но явно сбърка републиканеца Тръмп, търсещ постоянно икономическите изгоди с демократа Байдън, поставящ на фундамент правата на индивида. Изпращането на същия този делегат на летището е в действителност отмъщението на MBS. По този метод му сподели персоналната си, към тогавашното държание на турския президент.
Вторият белег на злост на MBS към Ердоган специалистите разчитат в държанието на тялото на саудитеца, когато турският водач го приближи физически и го прегърна. Подобна прегръдка е симптоматична при построено огромно доверие. Специалисти виждат задържането от страна на MBS на разперените ръце на Ердоган и запазването на избрана отдалеченост сред двете тела като жест на незадоволство на саудитеца. Нещо повече, точно турският президент е „ предлагащият “ прегръдката, качвайки ръцете си на раменете на принца престолонаследник, а последния е заставен да ги одобри, оставайки своите ръце на по-долно ниво на торса на Ердоган. Повече от явно, че Ердоган е основателят на прегръдката, която саудитецът приема пред погледите на двете делегации и най-много пред медиите...с принуда.
Приемът на Ердоган в Саудитска Арабия е обръщение и към неговия конкурент Джо Байдън Джо Байдън (Джоузеф Робинът Байдън) е американски политик. Джо Байдън е роден на 20 ноември 1942 година в. MBS желае да опровергае хипотезата на сегашната администрация на Белия дом, че принцът престолонаследник е изолиран. Сякаш визитата се прибавя към шумно огласените контакти със Си Дзинпин и Владимир Путин Владимир Путин - съветски политик. Роден на 7 октомври 1952 година в Ленинград, в този момент Санкт-Петербург. През. С последния той всеки месец приказва по телефона за цените на нефта директно преди съвещанието на ОПЕК+, чиито членове са и двете страни. Саудитските медии слагат акцент, че основател на телефонните диалози е точно MBS.
Всъщност визитата на търсещия Ердоган има за цел освен покаже, който има огромните стопански благоприятни условия, само че и в някаква степен да подскаже кой е водачът на ислямския свят. Преди години, със самодейност, турският водач се кандидатира за представител на ислямския свят в един предстоящ уголемен и реформиран състав на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации. Известен е неговият девиз „ Светът е повече от пет “, правейки алюзия към актуалните пет непрекъснати члена с право на несъгласие на този най-съществен орган на универсалната международна организация. Интересно селекциониран е моментът, в който най-авторитетната саудитска медия Ал Арабия /стотици милиони фенове – бел.авт./ направи обстойно изявление /повече от час/ с съветския външен министър. На последния в обозримо бъдеще няма да му се отвори сходна опция с огромните европейски и американски медии. Нещо повече, тази медийна изява на арабоезичната Ал Арабия беше извършена, в миг в който Ердоган, претендиращ да е водещ медиатор сред воюващите Русия и Украйна, беше в Мека, реализиращ ал имра, своето самостоятелно поклонение. Турският президент даже стартира термина „ Истанбулски развой “ в желанието се да инициира поредност от срещи сред украинските и съветските представители. В началото на спора никой не обърна внимание на изявеното предпочитание на Рияд да стане медиатор във войната в Украйна.
Ако войната се проточи, каквито изгледи има, страната – максимален експортьор на петрол в света ще постави старания за доста по-голяма роля в интернационалните връзки.
Войната в Украйна демонстрира, че редом с военната мощ голямо значение придобива и стопанската система. Това е стремежът на мощния човек в Рияд, показвайки успеха си над съперника си в ислямския свят. Излязлата информация, че MBS е бил сериозен съперник на Илон Мъск Ѝлон Рийв Мъск (на британски: Elon Reeve Musk, /ˈiːlɒn ˈmʌsk/) е канадско-американски инженер, откривател, за покупката на туитер на стойност 44 милиарда $ демонстрира, че в действителност Ердоган не е в неговата категория. Последният изрази своята позиция към промяната на собствеността на тази най-влиятелна обществена медия не като кандидат-купувач, а като и
Друг е въпросът дали обаче MBS ще успее да надделее и над сегашния собственик на Белия дом, който е в най-тежката категория, освен във военностратегическата, само че и в икономическата система на интернационалните връзки. Все отново дано обобщим, през 1980 – 1988 крал Фахед беше съдружник на президента Рейгън, който с негова помощ съумя да разгроми освен Съюз на съветските социалистически републики, само че и целия източен блок. Тогава саудитският монарх лиши евентуалните големи остатъци от енергоресурсите в бюджета на Съветския съюз, поддържайки повече от 4 години цената на барела на към 20-25 $. Сега ситуацията е назад. Принцът престолонаследник Мохамед бен Салман, поддържайки цената на нефта на към 100 $ за барел, даде тези остатъци на сегашния стопанин на Кремъл Владимир Путин Владимир Путин - съветски политик. Роден на 7 октомври 1952 година в Ленинград, в този момент Санкт-Петербург. През, който бързи ги ориентира към военния бюджет и атакува Украйна. Последният отчет на стохолмския Институт за проучване на мира потвърждава тази догадка. Именно нарасналите цени на енергоресурсите /допълнителни над 15 милиарда доходи в съветския бюджет/ от средата на предходната година са дали опция за финансирането на тази 150 000 съветска войска, която беше струпана на границата със прилежащата страна и която понастоящем методично унищожава.
Турският президент Реджеп Ердоган Реджеп Тайип Ердоган - турски политик и министър председател. Роден на 26 февруари 1954 година в Истанбул. Завършва направи историческо посещаване в Саудитска Арабия. То е осъществено пет години след последното, след което внезапно се утежниха двустранните връзки. В турската преса приказват с възторг за „ нова епоха “, чертаят блестящи хоризонти в двустранната търговия и се надяват саудитският пазар още веднъж да се отвори. Местни анализатори вършат задълбочени разбори дали въпреки всичко Ердоган съумя да скъса „ ризата на Осман “, с цел да стартира отначало с принца престолонаследник Мохамед бин Салман /MBS/. Те вършат алюзия с убийството на третия правоверен халиф Осман бин Афан /644-656/, осъществено от заговорници. В историята на исляма напомнянето за „ окървавена риза на Осман ” постоянно е подсказвала за осъществено закононарушение, което не се не помни. Саудитски специалисти вършат паралел с убийството на саудитския опозиционер Джамал Хашоги през 2018 година в консулството на кралството в Истанбул. Тогава Турция и персонално Ердоган се трансформира в най-активния обвинител на MBS като наредител на убийството. Ердоган отнесе въпроса до Организация на обединените нации, само че при започване на 2022 година бързо го приключи и го подава пред саудитски съд. С това „ ризата на Хашоги “, съгласно Ердоган беше скъсана и зарита, само че дали в действителност принцът престолонаследник одобри това желание.
Местни специалисти показват подозрение, анализирайки двудневната аудиенция на турския президент в саудитското кралство. Сякаш програмата и срещите с обособените публични лица потвърждават изказванията в саудитските обществени медии, че на процедура Ердоган пристигна „ надвит “, „ потиснат “, бленуващ за „ паричните потоци от нефтената страна “ и „ прекратяването на протеста на Саудитска Арабия на турските артикули “. Зад сходен акт специалистите прозряха огромното тестване пред Ердоган, каквито са президентските избори през 2023 година и които на този стадий обединената съпротива има действителни шансове да победи. Това е допустимо на фона на инфлация над 60% за последните 10 месеца на годишна база.
Аспирациите на турския президент да затопли връзките с MBS продължиха към една година.
Задкулисните контакти дадоха резултат, само че мястото и изискванията на бъдещата среща бяха избрани напълно от принца престолонаследник. По този метод последният, по обществен метод, съобщи, че Ердоган не съумя да го смъкна след абсурда с убийството на Хашоги, който турският водач години наред се опитваше да раздуха. Видно е, че през 2022 година Ердоган го е боязън повече от президентските избори на идната година, в сравнение с от унижението да пристигна в Джеда и да признае провалянето си пред мощния човек в Рияд.
Посещението на Ердоган в Саудитска Арабия има няколко измерения. На първо място, то се пояснява като
финален погром на Мюсюлманските братя, които поощрени от турския водач се пробваха да монополизират импулса на „ арабската пролет “,
с цел да смъкват и качват държавни управления в района. Нещо повече, през днешния ден се стигна и досега, в които Турция забрани влизането на водачи на Хамас на турска територия под давлението на Израел, с който също влезе в режим на стопляне. Игнорирането на мощния пропалестински /антиизраелски/ дискурс, както и медийното маргинализиране на палестинския въпрос /особено по време на месец Рамадан/ е показателно за новото отношение към ислямистката партия.
На второ място, извънредно симптоматично беше посрещането на Ердоган на летището в Джеда. Първият, с който /беше заставен да/ се здрависа, бе губернаторът на Мека, емир Халид ал Фейсал. Последният беше формалното лице, което през 2018 година беше несъмнено от MBS да стане негов персонален делегат до Ердоган. Тогава саудитският мощен човек искаше /извънсъдебно/ да се разбере с Ердоган за убийството на Хашоги. Идеята беше същата година ал Фейсал да пътува до Турция, с цел да приключат със абсурда, преди той да поеме по правосъден път. Тогава Ердоган изрично отхвърли да се срещне с него и избра да раздуха случая в международните медии. Вероятно турският президент искаше да дискредитира MBS пред Белия дом, за да бъде свален. Но явно сбърка републиканеца Тръмп, търсещ постоянно икономическите изгоди с демократа Байдън, поставящ на фундамент правата на индивида. Изпращането на същия този делегат на летището е в действителност отмъщението на MBS. По този метод му сподели персоналната си, към тогавашното държание на турския президент.
Вторият белег на злост на MBS към Ердоган специалистите разчитат в държанието на тялото на саудитеца, когато турският водач го приближи физически и го прегърна. Подобна прегръдка е симптоматична при построено огромно доверие. Специалисти виждат задържането от страна на MBS на разперените ръце на Ердоган и запазването на избрана отдалеченост сред двете тела като жест на незадоволство на саудитеца. Нещо повече, точно турският президент е „ предлагащият “ прегръдката, качвайки ръцете си на раменете на принца престолонаследник, а последния е заставен да ги одобри, оставайки своите ръце на по-долно ниво на торса на Ердоган. Повече от явно, че Ердоган е основателят на прегръдката, която саудитецът приема пред погледите на двете делегации и най-много пред медиите...с принуда.
Приемът на Ердоган в Саудитска Арабия е обръщение и към неговия конкурент Джо Байдън Джо Байдън (Джоузеф Робинът Байдън) е американски политик. Джо Байдън е роден на 20 ноември 1942 година в. MBS желае да опровергае хипотезата на сегашната администрация на Белия дом, че принцът престолонаследник е изолиран. Сякаш визитата се прибавя към шумно огласените контакти със Си Дзинпин и Владимир Путин Владимир Путин - съветски политик. Роден на 7 октомври 1952 година в Ленинград, в този момент Санкт-Петербург. През. С последния той всеки месец приказва по телефона за цените на нефта директно преди съвещанието на ОПЕК+, чиито членове са и двете страни. Саудитските медии слагат акцент, че основател на телефонните диалози е точно MBS.
Всъщност визитата на търсещия Ердоган има за цел освен покаже, който има огромните стопански благоприятни условия, само че и в някаква степен да подскаже кой е водачът на ислямския свят. Преди години, със самодейност, турският водач се кандидатира за представител на ислямския свят в един предстоящ уголемен и реформиран състав на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации. Известен е неговият девиз „ Светът е повече от пет “, правейки алюзия към актуалните пет непрекъснати члена с право на несъгласие на този най-съществен орган на универсалната международна организация. Интересно селекциониран е моментът, в който най-авторитетната саудитска медия Ал Арабия /стотици милиони фенове – бел.авт./ направи обстойно изявление /повече от час/ с съветския външен министър. На последния в обозримо бъдеще няма да му се отвори сходна опция с огромните европейски и американски медии. Нещо повече, тази медийна изява на арабоезичната Ал Арабия беше извършена, в миг в който Ердоган, претендиращ да е водещ медиатор сред воюващите Русия и Украйна, беше в Мека, реализиращ ал имра, своето самостоятелно поклонение. Турският президент даже стартира термина „ Истанбулски развой “ в желанието се да инициира поредност от срещи сред украинските и съветските представители. В началото на спора никой не обърна внимание на изявеното предпочитание на Рияд да стане медиатор във войната в Украйна.
Ако войната се проточи, каквито изгледи има, страната – максимален експортьор на петрол в света ще постави старания за доста по-голяма роля в интернационалните връзки.
Войната в Украйна демонстрира, че редом с военната мощ голямо значение придобива и стопанската система. Това е стремежът на мощния човек в Рияд, показвайки успеха си над съперника си в ислямския свят. Излязлата информация, че MBS е бил сериозен съперник на Илон Мъск Ѝлон Рийв Мъск (на британски: Elon Reeve Musk, /ˈiːlɒn ˈmʌsk/) е канадско-американски инженер, откривател, за покупката на туитер на стойност 44 милиарда $ демонстрира, че в действителност Ердоган не е в неговата категория. Последният изрази своята позиция към промяната на собствеността на тази най-влиятелна обществена медия не като кандидат-купувач, а като и
Друг е въпросът дали обаче MBS ще успее да надделее и над сегашния собственик на Белия дом, който е в най-тежката категория, освен във военностратегическата, само че и в икономическата система на интернационалните връзки. Все отново дано обобщим, през 1980 – 1988 крал Фахед беше съдружник на президента Рейгън, който с негова помощ съумя да разгроми освен Съюз на съветските социалистически републики, само че и целия източен блок. Тогава саудитският монарх лиши евентуалните големи остатъци от енергоресурсите в бюджета на Съветския съюз, поддържайки повече от 4 години цената на барела на към 20-25 $. Сега ситуацията е назад. Принцът престолонаследник Мохамед бен Салман, поддържайки цената на нефта на към 100 $ за барел, даде тези остатъци на сегашния стопанин на Кремъл Владимир Путин Владимир Путин - съветски политик. Роден на 7 октомври 1952 година в Ленинград, в този момент Санкт-Петербург. През, който бързи ги ориентира към военния бюджет и атакува Украйна. Последният отчет на стохолмския Институт за проучване на мира потвърждава тази догадка. Именно нарасналите цени на енергоресурсите /допълнителни над 15 милиарда доходи в съветския бюджет/ от средата на предходната година са дали опция за финансирането на тази 150 000 съветска войска, която беше струпана на границата със прилежащата страна и която понастоящем методично унищожава.
Източник: novini.bg
КОМЕНТАРИ